2015.

 1. 7 stycznia 2015200 osób lubiących „Nowy BregArt” na Facebook’u
 2. 23 stycznia 2015 Prezentacja i wspomnienia: „Od przyszłego tygodnia – w księgarniach internetowych, nasze najświeższe nowości – laureat Syfonu im. Scherffera 2013 – Maciej Filipek
  – weteran lokalnych inicjatyw i dusza twarzystwa – Ryszard Słoneczny (zarazem debiut i wiersze zebrane 1996-2012, dwa w jednym!)”
 3. 6 lutego 2015- Termin nadsyłania tekstów oraz serdeczne zaproszeni do „poczytania e-booka autorstwa autorów i Ani Juchnowicz z akcji poeci dla Tybetu z 2010 roku. Termin nadsyłania tekstów do nowej akcji, tekstów DLA Tybetu a niekoniecznie O Tybecie. Nie ma jeszcze oficjalnego call for papers, ale czekamy na teksty do 28 lutego pod adresem nowybregart@wp.pl”
 4. 18 lutego 2015 „Nowy BregArt”, stare wydarzenia: „CALL FOR PAPERS – NOWY BREGART 3 – DLA TYBETU
  Minęło 7 lat od słynnej mszy za Tybet w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w dniu zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008, minęło 5 lat od imprezy „Poeci dla Tybetu” w Brzegu w kwietniu 2010 roku. Można powiedzieć, że nic się nie zmieniło. Straciliśmy adres domenypoecidlatybetu i rozproszyli się ludzie towarzyszący nam wówczas. Po akcji w 2010 roku otrzymaliśmy tez sporo deklaracji, że szkoda, że ktoś tam nie zdążył ze swoim wierszem, bo chętnie by się przyłączył. Był plan wydania antologii-książki, ale uznaliśmy, że koszty wydania powodują, że unieważnia się właściwy cel. Nawet gdybyśmy dochód przekazali w całości na akcję, którą wspieramy od samego początku, czyli „Niewidzialne kajdany” – 
  http://www.sft.org.pl/niewidzialne-kajdany/ – to i tak koszt produkcji antologii byłby wielokrotnie wyższy. Nikt nie miał pomysłu jak wydać książkę i nie sprawić by głównym beneficjentem nie była firma drukarska a nie Tybetańczycy.
  Jednak sama idea żyła i obraca się w rozmowach, ukradkowych emailach, privatemessages na portalu. „Nowy BregArt” wyjściowo nie ma kosztów własnych. Rozprzestrzenia się mocą swoich autorów i czytelników. Odbicie 20 stron lub wydruk dwustronny w punkcie druku/ksero kosztuje mniej więcej złotówkę, może dwie. Paczka papierosów kosztuje kilkanaście złotych, piwo w knajpie – pięć, sześć.
  Dlatego chcielibyśmy na próbę wydać w marcu tego roku, w okolicach 56 rocznicy powstania w Tybecie z roku 1959 wydać specjalną edycję „Nowego BregArtu” i „Fragmentu” pod hasłem „Wiersze dla Tybetu”. Wiersze dla ale nie wiersze o – taka skromna różnica. Owszem jeżeli komuś ułożył się przez te lata albo w odzewie na te akcję jakiś wiersz wyraźnie wiążący się z tym tematem, czymkolwiek obecnie ten Tybet między nami jest – to świetnie, super. Jeżeli jednak tak nie jest ale jest tekst, których z jakichś względów chcesz zadedykować Tybetowi i Tybetańczykom –stary, nowy, bardziej lub mniej wieloznaczny – to też świetnie. Poezja nie jest krainą dosłowności i jednoznaczności. Są konwencje, sugestie, ewokacje i metafory, bywają pejzaże, które znakomicie odnajdują się powielekroć na nowych przeźroczach i dają się podkładać pod aktualne okoliczności.
  O takie teksty także nam chodzi. Czasu nie jest dużo, dlatego, prosimy o nadsyłanie wszelkich tekstów na adres: nowybregart@wp.pl lub redakcja@fragment.org.pl do 28 lutego 2015 r.

Radek Wiśniewski
Patryk Doliński”

 1. 27 marca 2015Wzminka o jednym procencie po raz drugi: „Póki prace nad 3 numerem NBA trwają (na ukończeniu już jest praktycznie!) – zapraszamy do wpłacania 1% PiT dla K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów”
 2. 1 kwietnia 2015 Trzeci numer „Nowego BregArtu” wydany w Wielki Piątek – wiersze dla Tybetu kilkunastu polskich autorów i motto z Tenzina Cunde
 3. 27 kwietnia 2015 Wspomnienia prezesa o MAJ-stresztuce Już dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu pierwsze ze spotkań pod hasłem MAJ-stersztuka (w przededniu maja…). O Godzinie 18:00 wystąpi Jacek Dehnel – http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Dehnel

. Niestety nie będę miał możliwości poprowadzenia tego spotkania osobiście, w związku z tym osobiście uczyni to Krystian Ławreniuk. Tytułem zachęty wklejam tutaj link ze spotkania, które kiedyś tam miałem przyjemność prowadzić w Biurze Literackim, wystąpiłem wówczas jako debiutant w tej roli – prowadzącego spotkanie w BL. I chyba nim juz pozostanę po wsze czasy, ale co tam – mnie było miło, atmosfera chyba była całkiem. Mam nadzieję że podobnie sensownie będzie dzisiaj w Miejskiej Bibliotece o 18:00, przybywajcie!”

 1. 28 kwietnia 2015- Wspomnienie o Marii Wojtczak: „Z żalem informuję, że zmarła dr. Maria Wojtczak, przyjaciel poetów, członek honorowy Stowarzyszenia Żywych Poetów, pierwszy mecenas wszystkich nagród (kto to jeszcze pamięta), dobry człowiek. Pogrzeb odbędzie się w Brzegu na cmentarzu komunalnym w środę 29 kwietnia o godzinie 12:30. Poniżej zdjęcie na jednej z naszych wigilii stowarzyszeniowych, chyba właśnie wręczyliśmy Pani Marii honorowe członkostwo. Chociażby za to, że kiedy zaczynaliśmy 20 lat temu, kiedy dostawała w drzwiach ode mnie zdyszanego plakat, zaproszenie na ksero, w podzięce wciskała to sto to dwieście złotych. „Dla poetów”. Dzisiaj to się wydaje czymś drobnym, ale nie jest drobne podanie ręki na początku drogi. Trzeba mieć gest, jasne widzenie wartości. Pani Doktor je miała. W sprawach związanych z obecnością na pogrzebie proszę pisać do mnie na email; Cuchulainn74@gmail.com”
 2. 29 kwietnia 2015 Wzmianka o jednym procencie po raz trzeci.
 3. 30 kwietnia 2015- spotkanie z Jackiem Dehnelem:
 4. 2 maja 2015 Garść przypomnień redaktorskich: W czasie Majstersztuki dystrybuujemy oczywiście NBA-3, ale jest już dead-line na numer 4 – do końca maja czekamy na wiersze, krótkie kawałki prozy, notatki o przeczytanych książkach, informacje o konkursach na adres: nowybregart@wp.pl, wysyłajcie!”
 5. 24 maja 2015- Wydanie książki Aleksandry Wrony „Falohroń”
 6. 25 maja 2015 Informacje odnośnie  czwartego  numeru “Nowego BregAry” “NOWY BERGART NUMER 4 – CALL FOR PAPERS, TEXTS AND SO ON… Drodzy autorzy, czytelnicy, miłośnicy, sympatycy, wyborcy, lemingi, gołębie i jastrzębie! Ponadpartyjny, ogólnopolski, literacki art-zin „Nowy BregArt” powstały po 10 latach przerwy okraszonej wydawaniem ogólnopolskiego kwartalnika literackiego ogłasza że materiały do nowego numeru zbieramy do 14 czerwca 2015 roku.
  Tym razem – po numerze wojennym i tybetańskim nie ma żadnych ograniczeń tematycznych. Zatem wszelkie noty krytyczne, wiersze, notatki, fragmenty prozy, ogłoszenia drobne, grafiki, zdjęcia – przyjmujemy na pniu. Chociaż ne obeicujemy publikacji.
  Numer ma mieć premierę w końcu czerwca równocześnie w necie i na papierze w sam raz żeby go sobie wydrukowac i zabrać na wakacje. Kolejny po nim numer planujemy dopiero w październiku więc – walcie jak w dym! adres:
  nowybregart@wp.pl albo:
  I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
  Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
  ul. Jana Pawła II 5/NISZA
  49-300 Brzeg”
 7. 5 czerwca 2015- Wydanie „Ksiąg” Adma Boberskiego
 8. 20 czerwca 2015- wydanie 3,5 Szymona Biry
 9. 14 sierpnia 2015 Zmiana terminu nadsyłania prac i trochę gadania: „Hej ludzie, wiem, że termin niesprzyjający, ale przesunęliśmy termin nadsyłania prac do 17 sierpnia do poniedziałku decyduje data stempla pocztowego (albo dostarczenia pracy), zachęcam do udziału po w imprezie weźmie udział sporo uznanych, ciekawych osób, literaci, tłumacze, muzycy, szaleńcy boży. Na razie wpłynęła 1 praca i chcielibyśmy uniknąć sytuacji z zeszłego roku kiedy odstąpiliśmy od rozstrzygania konkursu bo łącznie prac były 4. Macie znajomych z liceum, gimnazjum którzy piszą do szuflady – przekażcie im wiadomość, namówcie, niech Syfon nie kurzy się, ale służy.
 10. 13 października 2015 Wyjaśnienia odnośnie długo czasu oczekiwań na nowy numer, z pamiętnym wpisem Krystiana Ławreniuka:

„Wiele razy zastanawiałem się po co właściwie co czwartek o godzinie 17.00 przychodzę do biblioteki, na spotkanie Stowarzyszenia Żywych Poetów. Wiele razy zastanawiałem się, po co mi to wszystko. Pieniędzy z tego nie ma, a pracy od groma. Więc człowiek myśli – może ja po prostu głupi jestem, że się tym zajmuję. Kilka minut przed tym jak zacząłem pisać ten tekst przeczytałem na facebooku wpis Pani Biety Ficowskiej (kobiety urodzonej w getcie warszawskim, uratowanej przez Irenę Sendlerową, przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, autorki książek dla dzieci, żony Jerzego Ficowskiego): „Jesteście wspaniali! Dziękuję Wam za ten niezwykły czas. Niezwykły, bo bez polityków, kłamstw, zawiści. Prawdziwe święto wśród życzliwych, wrażliwych ludzi! Wiwat Syfon! Niech trwa! To łyk czystego powietrza i artystycznego fermentu. Syfon jest potrzebny!”. I po tym wpisie już wiem po co to wszystko robię. Żadna wypłata, żadne pieniądze nie są warte tyle, ile znaczy dla mnie ten wpis. A to nie jedyne ciepłe słowa, które docierają do Brzegu. Kalina Błażejowska obiecuje, że wróci do nas (jak będzie trochę cieplej), bo szalenie się jej tutaj podobało – to Kraków. Ola Wrona ma same dobre wspomnienia i też chce wrócić – to Gdańsk. Zespół Cukunft (o Boże, jak wybitny to był koncert) na swoim profilu co rusz dorzucał zdjęcia z Brzegu – to Warszawa. Mirosław Czyżykiewicz zadzwonił już z trasy opowiadając jak to było, gdy skończył się sobotni koncert finałowy „Syfonu”, gdy jego osobista, drogocenna gitara wędrowała od człowieka do człowieka i wieczór ciągle nie chciał się skończyć. Dzwonią do mnie ludzie, aktualnie przebywający w Bieszczadach, i mówią: „wiesz Krystian, tutaj śnieg już sypie, a my na szlaku, i wiesz co, tak sobie myślimy, że bardzo fajnie byłoby teraz być u was, na Syfonie”. Podchodzi do mnie człowiek i mówi, że Leszek Onak, że Hub Wydawniczy „Rozdzielczość Chleba” każe przekazać pozdrowienia dla Brzegu, dla ekipy od „Syfonu”. Znowu okazało się, że nasza impreza jest imprezą ogólnopolską. Że „Syfon” dużo bardziej znany jest w kraju niż w naszym własnym mieście. Wczoraj ktoś mi uświadomił, że to była największa impreza jaka odbyła się w tym roku w Brzegu. Nie wiem czy tak rzeczywiście było, ale cieszę się, że ktoś tak powiedział.
Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuję Narodowemu Centrum Kultury – bez tego wsparcia „Syfon” byłby o wiele, wiele uboższy. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli: Urzędowi Miasta Brzeg (Panie Burmistrzu, cieszę się, że był Pan z nami na spotkaniu z Markiem Krajewskim – mam nadzieję, że to pierwszy ale nie ostatni raz, niech Pan się zadomowi wśród poetów), Starostwu Powiatowemu w Brzegu, Nadleśnictwu Brzeg, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, Brzeskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, Brzeskiemu Centrum Kultury, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej, firmom: Skarbet, Okpol, Maxima Polska, Dynamic. Specjalne podziękowania należą się dwóm instytucjom, które pozwalają Stowarzyszeniu Żywych Poetów mieć dom – w każdym tego słowa znaczeniu – Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I i Niezależnemu Ośrodkowi Kultury „Herbaciarnia”. Dziękuję Wam bardzo, bo bez Was by nas nie było.
Nasze Stowarzyszenie to byt żyjący swoim własnym życiem. Ma ponad 20 lat, a ja jestem w nim dopiero od ośmiu. Wielu rzeczy nie wiem, wielu rzeczy też nie rozumiem. Czasami przyjeżdżają jacyś ludzie (głównie z szalenie odległych miejsc) i okazuje się, że oni tu byli w latach 90′ i pamiętają Brzeg, nasze imprezy, Stowarzyszenie. Tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie Radosław Wiśniewski. Skoro ten tekst jest już nacechowany w ten sposób, to dziękuję Ci za współpracę, chociaż łączy nas dość szorstka, męska przyjaźń.
Bardzo dziękuję wszystkim artystom, którzy przyjechali do Brzegu na 17 Konfrontacje Literackie „Syfon”: Markowi Krajewskiemu, Karolowi Maliszewskiemu, Kalinie Błażejowskiej, zespołowi „Cukunft” (o Boże, co to był za koncert), Mirosławowi Czyżykiewiczowi, Ryszardowi Chłopkowi, Dariuszowi Pado, Rafałowi Gawinowi, autorom związanym z serią wydawniczą „Faktoria”. Bardzo się cieszę, że byliście z nami. Dziękuję też lokalnym mediom, za to, że nas wspierały w promowaniu „Syfonu”.
Mieliśmy w tym roku wspaniałą frekwencję. Na każdym spotkaniu, jakie się odbywało, był tłum ludzi. To niesamowite, bo przecież my się zajmujemy literaturą… offową sprawą. Wygląda na to, że jednak nasz Brzeg tej literatury potrzebuje.
Za rok 18 Konfrontacje Literackie „Syfon”. Nasza impreza będzie już pełnoletnia. Mam wielkie marzenie związane z tym jubileuszem. Korzystając z faktu, że moje słowa są publikowane w gazecie wypowiem ja „na głos”. Chciałbym żebyśmy ten „Syfon” zrobili razem. Żebyśmy wspólnymi siłami pokazali, że to jest duża impreza organizowana w małym mieście. Że to jest nasza impreza, brzeska, bo Brzeg jest silnym ośrodkiem literackim. I zwracam się z tą prośbą do wszystkich, którzy mają możliwość tworzyć lokalną kulturę – Panie Starosto, Panie Burmistrzu, Panie i Panowie związani z instytucjami i firmami działającymi na lokalnym rynku… zróbmy to razem, aby nasze miasto miało coś, czym może się chwalić.”

 

 1. 14 sierpnia 2015- Młodzieżowy Konkurs Literacki „Mały Syfon 2015”: Hej ludzie, wiem, że termin niesprzyjający, ale przesunęliśmy termin nadsyłania prac do 17 sierpnia do poniedziałku decyduje data stempla pocztowego (albo dostarczenia pracy), zachęcam do udziału po w imprezie weźmie udział sporo uznanych, ciekawych osób, literaci, tłumacze, muzycy, szaleńcy boży. Na razie wpłynęła 1 praca i chcielibyśmy uniknąć sytuacji z zeszłego roku kiedy odstąpiliśmy od rozstrzygania konkursu bo łącznie prac były 4. Macie znajomych z liceum, gimnazjum którzy piszą do szuflady – przekażcie im wiadomość, namówcie, niech Syfon nie kurzy się, ale służy. Howgh.”
 2. 6 października 2015- Rozpoczęcie medialne Syfonu 2015:
 3.   21 listopad 2015– Poetycko-muzyczny rollercoaster – Zbigniew Wojciechowicz & Ewa Poniznik
 4. 19 listopada 2015 wydanie „Cedrów” Marii Jastrzębskiej
 5. 1 grudnia 2015Wydanie „Psalmu do św. Sabiny” Radosława Wiśniewskiego, który zasili grono Gniazdowników
 1. 17 grudnia 2015- wigilia, czyli ostatnie spotkanie SŻP w 2015 roku

————————————————————————————————————–

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
  Scroll to Top