2018.

 1. 12 stycznia 2018 Konkurs: „Taki pomysł dla tych co zajrzą do postu, zadedykujcie dowolny swój wiersz Beacie, powiedzcie znajomym, których nie wymieniłem w poście, których z takich czy innych powodów nie ma na fb i ślijcie na nowybregart@wp.pl, nie mówię że to będzie Nowy BregArt, ale zbiorą się te teksty, będą, a potem pomyślimy co dalej.”
 2. 14 marca 2018 Mobilizacja do produkcji kolejnego numeru: „Boso ale w ostrogach po roku wracamy na pole bitwy o lepsze jutro. Pora się poważnie zebrać do kolejnego numeru NBA. Jeżeli macie jakieś wiersze, kawałki prozy, krótkie recenzje, komentarze do literackich realiów – do 30.04.2018 slijcie na adres: nowybregart@wp.pl . Przypomnijcie jeżeli coś zawalilismy przez ten czas. Przez rok przerwy to się mogło zdarzyć. Do zobaczenia w nowym numerze.“
 3. 16 marca 2018 informacje oraz wzmianka o jednym procencie po raz czwarty: „W międzyczasie, czekając na Wasze pomysły i teksty – jest możliwość podeprzeć naszą jednostkę macierzystą, bez której NBA jak świetnie wiecie by nie było.”
 4. 19 marca 2018 Wspomnicie Julka Gabryela, naszego kolegi, dla wielu przyjaciela, druha; współzałożyciel i wieloletni członek kluczborskiego Klubu Sc(h)alonych Tfurcuff ale związany także ze Stowarzyszeniem Żywych Poetów, szczególnie po zawieszeniu działalności przez kluczborski klub. Wieloletni redaktor działu poezji w kwartalniku „Red.”, zawiadowca delegatury terenowej dawnego art.-zina „BregArt”, kilkukrotnie juror w ogłaszanych przez nas konkursach, oryginalny autor, poeta.: „Julka wiersz w starym „BregArcie”, kolejne niebawem w Nowym”
 5. 28 marca 2018 Informacje w świątecznym nastroju: „Święta to czas, kiedy pisarze, pisarki, poeci, poetki mają chwile oddechu. Jeżeli w tej chwili urodzi wam się chęć publikacji w papierowo-netowym zinie – ślijcie do nas wiersze, drobne kawałki prozy, szkice, żarty, notatki, obserwacje, recenzje drobne.
  adres: nowybregart@wp.pl
  termin do 30.04.2018“
 6. 10 kwietnia 2018Zaprosznie, w piątek 13 kwietnia 2018 do Brzegu, do odnowione Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu.
 7. 13 kwietnia 2018- Spotkanie z Jackiem Bocheńskim:
 8. 24 kwietnia 2018 Zbieranie tekstów do kolejnego numeru: „Dla tych, którym umknęło – do 30 kwietnia zbieramy teksty do kolejnego numeru „Nowego BregArtu” – wiersze, skrawki prozy, proto-recenzje, pseudo-szkice, ilustracje, ogłoszenia o konkursach, dementi o laureatach, szlam z forów internetowych, polemiki-z-nie-wiadomo-kim-i-o-co – ślijcie na adres: nowybregart@wp.pl
  Są miejsca w składzie,
  który zaraz odjadzie!”
 9. 27 kwietnia 2018 Kolejny 1%: A skoro o działaniu mowa – jest taki dzień, bardzo ciepłych, choć kwietniowy…”
 10. 10 maja 2018 Zapowiedzi czegoś wielkiego: „Przyszło do nas około 40 różnych zestawów, czytamy je, myślimy ale czasu mało , spraw dużo i musieliśmy wezwać wsparcie w postaci legendarnego pierwszego redaktora naczelnego „BregArtu” jeszcze z ubiegłego tysiąclecia. Przedstawiamy – Rychu Słoneczny is back in the game!”
 11. 11 maja 2018-„8 maja 2018 roku w Inowrocławiu odszedł Marek Kołodziejski- 1958 poeta, pasjonat muzyki, sztuki, literatury, autor zbiorów m.in.„Przekreślony horyzont”(1983), „koniec świata” (2009)”Linijki” (2011). K.I.T. „Stowarzyszenie Żywych Poetów” było wydawcą ostatniej książki Marka pt. „Kontrakt”, w ramach serii „Faktoria” wydanej w roku 2015, co było związane zarazem z tym, że Marek Kołodziejski był laureatem konkursu na zbiór wierszy o laur Scherffera w Brzegu w roku 2014”.
 12. 21 maja 2018-Ogłoszenie corocznych konkursów: „KONKURS LITERACKI O ZŁOTY SYFON STOWARZYSZENIA ŻYWYCH POETÓW oraz 10. KONKURS NA ZBÓR WIERSZY IMIENIA SCHERFFERA VON SCHERFERSTEINA O SYFON SCHERFERA BRZEG 2018.”
 13. 27 maja 2018-zapowiedź udziału stowarzyszenia w Dorzeczach w klubie Proza
 14. 2 czerwca 2018– Kilka słów prezesa na temat bieżących wydarzeń: „W nowym numerze magazynu „Afront” z Olkusza kilka słów o Julku Gabryelu. Tymczasem na portalu Wspieramkulture.pl jeszcze 12 godzin można dołączyć do grona osób, które chcą pomóc wierszom Julka ujrzeć światło dzienne. Tym z napisanego za życia tomu „Lustrzane fikcje”, ale także planowanym na kolejny sezon wierszom zebranym. (Świeć latarko, świeć).
 15. 13 czerwac 2018– Wielkie gratulacje dla Katarzyny zwolskiej Płusy za zdobycie Złotej rózy za rok 2017”

 16. 15 czerwca 2018– Wrażenia po spotkaniu w klubie Proza- „Migawki z wczorajszych „Dorzeczy” w Domu Literatury we Wrocławiu – tym razem w ramach spotkania „Brzeg. Strzelin i okolice” m.in. nowe wiersze czytali Ryszard Słoneczny i Szymon Goriaczko. Zabrzmiały też cztery wiersze Julka Gabryela, jakby cały set, chociaż na raty. Poleciało kilka kawałków prozy. Wytworzyła się przestrzeń, coś jak mecz otwarcia a’rebours, nie że zamknięcia, nie, ale jakby wszystko ustawiło się na przeciwnym biegunie do atmosfery tak zwanego stadionu. Dziękujemy za zaproszenie. W tym składzie ludzkim już dawno o ile kiedykolwiek się prezentowaliśmy razem. I już to czyni to popołudnie zapamiętanym na długo.“
 17. 22 czerwca 2018– zapowiedź nowej Prozy: „No, więc już niebawem wyjdzie debiutancka proza Dariusza Adamowskiego. Na razie jeszcze szlify, ale to dosyć pewne. Przyjmujemy zapisy i przedpłaty. Będzie co poczytać.“
 18. 5 lipca 2018– Trochę informacji: „Garść informacji z „Niszy”. Po pierwsze – jesteśmy po walnym zebraniu, zatwierdzeniu bilansu, przekazaniu druku SOF-5 do GUS, złożeniu papierów w skarbówce, renegocjacji umów z księgową (z okazji JPK podwyżka, a jakże, ale lubimy ta naszą księgową, więc my trochę więcej, ona trochę ustąpiła i jedziemy dalej), ogólnie sporo mitręgi, szczególnie ostatnio.

  Nowy zarząd to: Radosław Wiśniewski (prezes), Krystian Ławreniuk (wiceprezes), Urszula Banowicz (skarbnik), Daniel Niedzielski, znany szerzej jako Rychu (sekretarz).

  Nowa komisja rewizyjna to: Szymon Goriaczko, Tomasz Fronckiewicz, Adam Boberski

  Dwoje członków śmy zawiesili, jednego odwiesili, członkostw honorowych podobnie jak w poprzednich dwóch latach śmy nie przyznali, bo nie było wniosków, ani nie było komu.

  Ale poza tym:

  – mamy spis czasopism i książek zgromadzonych w „Niszy” oraz darowizny jaką dostaliśmy od rodziny Julka Gabryela – zaczyn pod antykwariat „Drugi Brzeg”, który już nieodwołalnie ruszy we wrześniu tego roku w Opolu. Szczegóły niebawem.
  – mamy finansowanie na tegoroczny 20. Syfon z kilku źródeł i wygląda na to, że 25-27 października będzie niezły zgrzew literacko-muzyczny w Brzegu.

  – kończymy, naprawdę kończymy prace przy dwóch książkach – Joanny Fligiel „Rubato” oraz „Baśniach” Darka Adamowskiego, trwają prace nad „Lustrzanymi fikcjami” Julka Gabryela, które wydajemy wspólnie z Domem Literatury w Łodzi.

  – być może uda nam sie domknąć roboty przy numerze Nowego BregArtu tak żeby chociaż ukazywał się raz do roku. Umówilismy się między sobą, że NBA robimy w miarę wolnego czasu i bez napinki, żeby sobie artzina nie zohydzić – więc dlatego tak to wygląda.

  – Krystian Ławreniuk dostał stypendium – będzie musiał jakoś dokończyć swojego „Gamera”, kto czytał „Ziemię Wróżek” ten wie, że warto poczekać, może być zabawnie.

  – trwają wysiłki wokół tegorocznej edycji John Lee Hooker Day w Brzegu – na razie powoli, ale kasa się zbiera – kto by chciał przyłożyć do największej bluesowej imprezy firmowanej przez stowarzyszenie literackie – zapraszamy do zrzutki: https://zrzutka.pl/dnezu6

  – trwają konkursy:
  https://zywipoeci.pl/27-konkurs-literacki-o-zloty-syfon-sto…/
  https://zywipoeci.pl/27-konkurs-literacki-o-zloty-syfon-sto…/
  zestawy można, a nawet trzeba wysyłać.

  No i tyle, spotkania w każdy czwartek w Niszy, Brzeg, ul. Jana Pawła II budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu – co czwartek koło godziny 17:00. Bywa, że po zbiórce idziemy do „Herbaciarni” na ciąg dalszy – ta sama ulica Jana Pawła II tylko, że numer 20.

  Do zobaczenia w niszy albo na szlaku!”

 19. 6 lipca 2018– Kolejna zapowiedź: „Już niebawem zbiór wierszy Joanna Fligiel– najbardziej prawdopodobna konfiguracja okładki poniżej. Prosimy o wzmożenie czujności na początku sierpnia! [edit] – w komentarzach jest wersja okładki bez błędu literówkowego w nazwisku naszej autorki. Autorko – wybacz, ale nie chcieliśmy kasować zdjęcia, żeby nie kasować komentów tak ciepłych i wspierających Twoje dzieło, hej.]”
 20. 31 sierpnia 2018– Jak donosi prezes – Joanna Fligiel wylądowała
 21. 2 września 2018– dosyć konkretna wiadomość: „No i stało się – jedni przestają prowadzić bloga, inni zaczynają, równowaga zostaje zachowana, bierzcie i czytajcie, lajkujcie, szerujcie, bądźcie on touch bo Krystian Ławreniukwidzi i pisze. I jedno i drugie nieźle mu idzie”.
 22. 6 września-2018– Jeśli chodzi o konkursy to w tym roku jest ciekawie:
 23. 13 września 2018– Coś ciekawego „Codziennie niezwykłe newsy — w Cali w Kolumbii grupa entuzjastów czyta wspólnie książkę „Falochroń” debiut Oli Wrony. To chyba lepsze niż niejedna nagroda literacka!”
 24. 26 września 2018 relacja z Elbląga-
 25. 2 października 2018– Wydanie „Baśni” Dariusza adamowskiego
 26. 2 października 2018– Złe wieści.. „To nie jest dobry rok. Julek, Marek, teraz Romek. Ciężko.”
 27. 5 października 2018-Wiadmosci przed Syfonem:

  „To jedna z tych książek, których premiera jest planowana na 20. edycję Syfonu, który już tuż tuż przed nami w dniach 25-27 października tego roku. Nastrajajcie odbiorniki, szykjcie wolne popołudnia – będzie się trochę działo! Latarka Gabryela nadaje. K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów jest współwydawcą tej książki razem z Domem Literatury w Łodzi, a środki finansowe uzyskaliśmy dzieki zbiórce prowadzonej w tym roku poprzez portal www.wspieramkulture.pl

 28. 12 października 2018„Legendarny laureat nagrody w kategorii „Niekończąca się opowieść II” (bodajże w roku 2001) – zaprasza na literacki zgrzew! I my się dołączamy, warto pogadać z Czarnobrodym!”
 29. 19 października 2018-„Przygotowania do „Syfonu” pełną parą a tymczasem nasi autorzy i autorki są już dzięki koleżeńskiej postawie organizatorów na 6 Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie! Dziękujemy!”
 30. 20 października 2019– „20 edycja syfonu, oficjalny plakat”:
 31. 21 października 2018– „jesteśmy wielcy Nasza najmłodsza koleżanka Karolina Trubiewska rozbiła dzisiaj bank na turnieju jednego wiersza w ramach 29. Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu! Gratulacje!”
 32. 29 października 2018– Kilka słów prezesa o tej i innych a może i przyszłych edycjach „Syfonu”, o ile się odbędą.

  „Wiele w tegorocznej edycji Konfrontacji Literackich „Syfon” jakoś każe mi myśleć poprzez metaforę spirali, sprężyny. Posuwamy się po jednej powierzchni tej skręconej materii, ale co jakiś czas mijamy punkt wyjścia tylko niżej/wyżej (spirala), chociaż czasem wydaje się, że jakoś dziwnie blisko (sprężyna jest ściskana).

  Myślałem o wielu ludziach w czasie przygotowań i to tak intensywnie, że czasem zapominałem, że tylko myślę i jednak jest coś takiego jak komunikacja i ludzi trzeba by zaprosić, ustnie, pisemnie, telefonicznie chociaż. Z kolei gdyby tak zaprosić wszystkich, o których myślałem, tak żeby impreza była wyrazem tego co było, jakimś oddaniem częściowej chociaż sprawiedliwości ludziom, którzy tworzyli jej legendarną historię – to czytając po jednym wierszu – siedzielibyśmy do rana i to nie jedną noc. Bo to już nie są dziesiątki osób, chyba dużo więcej. No a wiadomo, jak się zaprasza wypada chociaż zapłacić za podróż, nocleg, więc ciągła żonglerka w głowie, przerzucanie czy zamknąć listę, czy obciąć jeszcze koszty na osobę o kolejne 30 złotych i zaprosić kogoś jeszcze. Z drugiej strony – to nie może, nie mogło być, nie będzie tylko spotkanie weteranów i weteranek, to wspólnota z historią, przeszłością, ale otwarta, ma się wychylać, ma wyciągać ręce. I gdyby tak wszystkich pozapraszać, to by się zrobił jakiś wielki kocioł, pochód, który zaczynałby się koło stacji kolejowej (tam gdzie pierwszy Syfon sprzed lat) a kończył może w okolicach Herbaciarni albo sięgał dalej i mieszkańcy miasta zdumieni by pytali, co to za zbieranina, skąd oni się wszyscy wzięli.

  A potem byśmy założyli obozowisko gdzieś na kępie młyńskiej i wtedy rzeczywiście można by całymi dniami siedzieć, słuchać koncertów, pichcić na wolnym ogniu, słuchać poezji, a komu byłoby za wiele, ten by zasypiał w szumie przepływającej po progach rzeki i nikt by się o to nie gniewał.

  Bo ja wiem, może to jest właśnie przyszłość? Nie festiwal tylko obozowisko? Baza piratów?

  Wiele myśli się rodzi z poczucia niedosytu i ogólnego rozczochrania tej edycji. Czyszczę zatem odpływ kabiny prysznicowej, dziękując myślach mojej rodzinie, że spokojnie czekała trzy dni aż to zrobię, rozumiejąc, że Syfon to czas szczególny. Dziękuję w myślach wszystkim, którzy kolejny raz nam zaufali, którzy chcieli przyjechać a nie mogli, którzy chcieli przyjechać i przyjechali. Myślę o tych, którzy tworzyli te imprezę przez lata, o ludziach ze Stowarzyszenia, ale też o sympatykach stowarzyszenia, instytucjach współpracujących – kiedyś Brzeskie Centrum Kultury, Muzeum Piastów Śląskich teraz Herbaciarnia , Miejska Biblioteka Publiczna – tutaj znowu listę można wydłużać i wydłuża. Myślę jak wiele chciałbym powiedzieć a dukam tylko to swoje „dziękuję, dziękuję”.

  Będzie mało zdjęć z tegorocznej edycji, z różnych powodów. Także takich, że jak łatwo było zauważyć całe Stowarzyszenie w tym roku, które stało za imprezą, to było kilka, dosłownie kilka osób. Poznajcie to jedno zdjęcie z tego roku, z finału jakie udało mi się zrobić. Ono tam gdzieś jest wśród wielu innych.

  Kiedy jest tylko kilka osób to niestety – jest wiele błędów, wtop, wtorek. Wiele dało się załatać, zacerować, zasłonić, zamaskować. Kilku się nie udało. Bywa. Ja was bardzo sorry. Umówmy się, że to jednak nie był jeszcze żaden jubileusz, dobra? Trochę trzeba się jeszcze douczyć. Albo i niedouczyć. Żeby mimo wszystko zostać amatorami. Piratami. Watażkami. Wiecznie początkującymi.

  Mam niejasne przeczucie, że z samego faktu zgromadzenia różnych ludzi coś się dzieje z przestrzenią, czasem, energią, powietrzem. I nie chodzi tylko o zmianę czasu na zimowy o to, że jest ciepło, względnie zimno. Coś się dzieje, zostaje, drży.

  Za to nagromadzenie – dziękuję. I za ten spleen dzisiaj. Jutro już hurtownia, kable, kamery, anteny. Dzisiaj pozwalam sobie jeszcze trochę płynąć. I tak na przemian myślę – dziękuję, przepraszam, do zobaczenia. A spirala się kręci, albo ja na niej, sprężyna się spręża i rozpręża. I tak, dookoła, chociaż niby naprzód. Jesteście jeszcze? Nie, wiem, że już w drodze do domów.

  Do zobaczenia.”

 33. 3 listopada 2018-Cykl koncertów w bibliotece-

  „Zbigniew Wojciechowicz (ur. 31.10.1971 r.) 
  Mieszka i pracuje jako nauczyciel w Policach. 
  Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. 
  Nagradzany na konkursach poetyckich, w tym na międzynarodowym konkursie “Ukraińska nadzieja”. 
  Publikował m.in. w takich czasopismach, jak: “Topos”, “Bliza”, “Pogranicza”, “Nowa Okolica Poetów”, “Portrety”, “Migotania”; w kilkunastu antologiach zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich. 
  Jego wierszom poświęcono dwie audycje w Programie Drugim Polskiego Radia (prowadzący – Wacław Tkaczuk) oraz dwukrotnie w Radiu Szczecin.
  Wydał trzy tomiki wierszy: “Anioły Bliźniacze” (Akcydens 2008), “ORWO” (Forma 2011) oraz “Dulszczynea” (Forma 2017).
  Poza poezją zajmuje się piosenką literacką – gra na gitarze i śpiewa. Kocha góry i długie wędrówki. Zbigniew Wojciechowicz grał w Brzegu już dwukrotnie, ale kilka lat temu. Przez ten czas zmieniła się publiczność, zmienił się artysta. Czy tym razem znowu będą spontaniczne bisy?”

 34. 22 listopad 2018– Coś Nowego, ale równie ważnego. „-W tym tygodniu zamiast tradycyjnego roboczego spotkania czwartkowego – zapraszamy w czwartek do Opola. Latarka Gabryela. Spotkanie wokół życia i książki J. Gabryela
 35. 26 listopada 2018-„Po wielu dniach oczekiwania – jesteśmy dostępni z naszymi autorami i autorkami w kolejnym miejscu. Zapraszamy na zakupy!

  https://www.ateneum.net.pl/list.php?search=Stowarzyszenie+%AFywych+Poet%F3w&bcode=tr3fuwUf”

   

 36. 8 grudnia 2018– „zachęcamy do każdej, nawet najdrobniejszej wpłaty na szlachetny projekt wydania książki Marka Kołodziejskiego, naszego autora, laureata. Za każdą wpłatę z naszej strony proponujemy książkę z wierszami Marka – „Kontrakt”.Wydajmy Markowi ostatnią książkę!”

 37. 21 grudnia 2018– „W ostatniej chwili przyszły z drukarni wiersze kilku dziewczyn z Trójmiasta. Na razie w drodze do autorek, niebawem w necie u naszych dystrybutorów!”

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
  Scroll to Top