W dniu 13 kwietnia 2018 (piątek), o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu przy ul. Jana Pawła II 5 odbyło się spotkanie z wyjątkowym pisarzem i publicystą Jackiem Bocheńskim, autorem m.in. Trylogii rzymskiej (Boski Juliusz, Nazo poeta, Tyberiusz Cezar). Spotkanie poprowadził prozaik, członek SŻP– Adam Boberski. Mimo stresu, spotkanie poszło po myśli prowadzącego i mogliśmy wysłuchać ciekawą rozmowę na temat twórczości autora. Wizytę Pana Jacka Bocheńskiego można opisać w trzech częściach.
Pierwsza część została poświęcona wcześniej wspomnianej trylogii rzymskiej, oraz o tym jak narodził się pomysł na jej powstanie. Obecni mogli również usłyszeć historie tego jak Jacek Bocheński w wieku 6 lat był uczony łaciny przez swojego ojca. Cześć druga, inaczej zwana środkową, była oparta na ,,Blogu”, czyli poznaliśmy cały proces inspiracji i myśli, która towarzyszyła mu przy tworzeniu. W między czasie, aktorzy, przygotowywani wcześniej przez Panią Dorotę Herman, zbierali siły do odczytania fragmentów blogu drugiego, aby dać namiastkę tego, co możemy doświadczyć w tej książce. Premiera ,,Blogu 2” odbędzie się, jak zapowiedział sam autor, jeszcze w tym roku. Ostatnia część została poświęcona pytaniom kierowanym do zaproszonego gościa. Pytania głownie dotyczyły siły witalnej Pana Jacka, gdyż mimo swojego wieku potrafi pokazać na blogu swoją siłę. Sami aktorzy zaciekawiani wcześniej odczytanymi tekstami kierowali pytania do autora odnośnie genezy i interpretacji. Sporym zaskoczeniem było pytanie samego Bocheńskiego dotyczące historii działalności SŻP. Na pytanie odpowiedzieli dwaj nasi członkowie: prowadzący spotkanie Adam Boberski oraz zasiadający na widowni ,,Ryszard Słoneczny”. Panowie poradzili sobie znakomicie opowiadając z najmniejszymi szczegółami początki stowarzyszenia.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, Pan Jacek Bocheński okazał się być bardzo miłą, żywiołową osobą i mimo podeszłego wieku zaciekawił swoja twórczością młodzież obecną na spotkaniu. Wydarzenie mogło mieć miejsce dzięki wparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej im Księcia Ludwika I, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu.